Per pirmąjį š. m. pusmetį Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkai šalies miškuose surinko rekordinį išmestų padangų skaičių – 173 tonas. Jis viršija ir per visus 2019 metus (157 tonos), ir per 2018-uosius (99,7 t) surinktą šių atliekų „derlių“.
Daugiausia padangų surinkta VMU Šalčininkų regioniniame padalinyje – beveik 42 tonos. Dubravos regioninis padalinys, bendradarbiaudamas su Jonavos rajono savivaldybe, vien šį mėnesį Šveicarijos seniūnijoje surinko ir išvežė utilizuoti apie tūkstantį padangų, t. y. 10 tonų. Čia miškininkai įrengė nuotolinę mobilią aplinkos stebėjimo sistemą, kuri padės užkirsti kelią šiukšlinimui ir išaiškinti pažeidėjus.
Kituose VMU regioniniuose padaliniuose surinktų padangų skaičiai taip pat įspūdingi: Nemenčinės padalinyje – 20 tonų, Kretingos ir Kazlų Rūdos padaliniuose – po 16 tonų.
Miškuose padangų daugiausia randama jų keitimo sezonu – pavasarį ir rudenį. Čia paliktos padangos dūla ir išskiria žmogaus sveikatai pavojingas medžiagas, sunkiuosius metalus. Karštymečiu kyla ir nemažas gaisro pavojus, o degant gumai susidaro itin toksiškų dūmų. Tokius gaisrus sunku užgesinti, tai gali užsitęsti net kelias savaites. Padangos gamtoje yra apie 120 metų.
Aplinkosaugininkai primena, kad paprasčiausias būdas atsikratyti senų padangų – atiduoti jas padangų pardavėjams. Jeigu padangų atiduodama tiek pat, kiek perkama, ir jos skirtos to paties tipo transporto priemonei, visi pardavėjai privalo nemokamai priimti senas padangas. Tai galima padaryti ir automobilių remonto įmonėse – keičiant ten padangas, senosios turi būti priimamos nemokamai. Senas padangas, iki penkių vienetų, taip pat galima nugabenti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.
Aplinkos ministerijos informacija ir nuotrauka