Svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalga:
Koronaviruso situacija:
*Per dvi pastarąsias paras nustatytas 201 naujas užsikrėtimo koronavirusu atvejis šalyje, išauginęs bendrą susirgimų skaičių iki 4385. Per savaitgalį nuo infekcijos mirus dviem žmonėms bendras mirčių nuo COVID-19 skaičius pasiekė 91.
*Pastarąją parą naujų koronaviruso užsikrėtimo skaičius jau buvo mažesnis nei 100, tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai neskuba daryti optimistinių išvadų. Užkratas plinta Kauno apskrityje, Raseinių rajone, kur savaitgalį taikomos griežtesnės kaukių dėvėjimo ir susibūrimų rekomendacijos.
*Koronaviruso infekcija patvirtinta dar septyniems asmenims, susijusiems su Blinstrubiškių socialinės globos namais Raseinių rajone. Užkratas nustatytas dviem darbuotojams, keturiems pacientams ir vienas antrinis atvejis šeimos nariui. Iš viso jau patvirtinta 17 atvejų.
*Kaimyninėje Latvijoje per pastarąsias dvi paras nustatyta 51, Estijoje – 82, Rusijoje – 15390 atvejų.
Armėnija ir Azerbaidžanas – ties karo slenksčiu:
*Armėnija sekmadienį paskelbė karinę padėtį ir karinę mobilizaciją, kilus įnirtingiems susirėmimams prie Kalnų Karabacho fronto linijos, per kuriuos, kaip pranešė Baku ir Jerevanas, nebuvo išvengta civilių aukų.
*Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas pareiškė, kad Azerbaidžano „autoritarinis režimas dar kartą paskelbė karą Armėnijos žmonėms“. Jis pridūrė, jog „esame ant visuotinio karo Pietų Kaukaze slenksčio, kas gali turėti neprognozuojamų pasekmių“.
*Azerbaidžanas pranešė prie fronto linijos užėmęs šešis savo kaimus, kuriuos kontroliavo armėnų separatistai.
*Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) paragino Azerbaidžaną ir armėnų separatistus nutraukti susirėmimus ir „nedelsiant grįžti prie derybų“.
*Nedelsiant nutraukti ugnį ir pradėti derybas pareikalavo ir Rusija. Tuo metu Turkija pažadėjo visišką paramą Baku ir paragino Armėniją nutraukti savo „agresiją“.
*Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius perspėja, kad dabartinė situacija gali virsti pražūtingu konfliktu ir pareikalauti daugelio civilių gyvybių. Jis skatina Jerevaną ir Baku tartis taikiai, kaip abi pusės ir yra įsipareigojusios anksčiau.
Auganti įtampa Baltarusijoje:
*Baltarusijos teisėsauga griežtina saugumo priemones Minsko centre, kur opozicijos šalininkai sekmadienį planuoja surengti „Sviatlanos Cichanouskajos inauguraciją“. Naujienų agentūra „Interfax“ praneša, jog pareigūnai apsupo Aliaksando Lukašenkos miesto rezidenciją. Prie jos taip pat stovi mažiausiai penki šarvuočiai, kariniai sunkvežimiai.
*Per nesankcionuotas protesto akcijas Baltarusijoje sekmadienį jau sulaikyta apie 40 žmonių, skelbia Baltarusijoje neregistruotas žmogaus teisių centras „Vesna“.
*Baltarusijos Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad šeštadienį šešiuose miestuose ir kitose gyvenvietėse buvo surengta 10 protesto akcijų. Ministerijos atstovė pranešė, jog sulaikyta 150 piliečių. Jos duomenimis, daugiausia žmonių dalyvavo moterų eitynėse.
*Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladzimiras Makejus šeštadienį įspėjo Vakarų valstybes neskirti sankcijų dėl ginčijamų šalies prezidento rinkimų ir susidorojimo su protestuotojais. Ji sakė, kad „sankcijos bei kiti apribojimai Baltarusijai turės priešingą poveikį ir bus kenksmingi absoliučiai visiems“.
*Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) paskelbė, kad A. Lukašenka privalo pasitraukti. Tai jis sakė prancūzų savaitraščiui „Journal du Dimanche“ prieš vizitą į Lietuvą ir Latviją.
*Daugelis Lietuvių menininkų ir mokslininkų sekmadienį kreipėsi į Prancūzijos prezidentą prašydami atkreipti dėmesį į politinės krizės sukrėstą Baltarusiją. Viešame kreipimesi į Prancūzijos lyderį, jo viešnagės Lietuvoje išvakarėse, jie ragina išgirsti Baltarusijos „žmonių laisvės reikalaujantį balsą“.
Ukrainos lėktuvo katastrofa:
*Sudužusio penktadienį Ukrainos oro pajėgų karinio lėktuvo „An-26“ aukų skaičius išaugo iki 26, mirus sunkiai sužalotam vyrui, o tarp lėktuvo nuolaužų radus dar trijų žuvusiųjų kūnus. Maždaug už dviejų kilometrų nuo Charkivo karinės oro bazės nukritęs lėktuvas skraidino 20 jaunų kariūnų ir septynis įgulos narius.
*Šeštadienį paskelbta, kad tyrėjai svarsto keturias avarijos versijas: techninis gedimas, netinkamas įgulos narių pareigų atlikimas, netinkamas už skrydžio valdymą atsakingų asmenų tarnybinių pareigų vykdymas, netinkama orlaivio priežiūra ir jo parengimas skrydžiui.
D. Trumpo pasiūlyta teisėjos kandidatūra:
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį iškėlė Amy Coney Barrett (Eimės Konės Baret) kandidatūrą į šalies Aukščiausiojo Teismo teisėjus, respublikonams skubant prieš artėjančius JAV prezidento rinkimus teisme įtvirtinti konservatyviąją daugumą.
Jeigu šiai kandidatūrai bus pritarta, A. C. Barrett užims velionės teisėjos Ruth Bader Ginsburg (Rut Beider Ginsburg) vietą ir veikiausiai ilgiems metams pakreips Aukščiausiąjį Teismą dešiniąja kryptimi.
Lenkijos susitarimas:
Trys Lenkijos konservatyvią vyriausybę sudarančios partijos šeštadienį pasirašė naują koalicijos susitarimą, atmetusios nesutarimus, kuriuos sukėlė kova dėl valdžios. Tačiau nepateikta jokios informacijos apie susitarimą, tad lieka neaišku, kaip po numatomo pertvarkymo atrodys ministrų kabinetas.
Rumunai balsuoja vietos rinkimuose:
Rumunai sekmadienį balsuoja vietos rinkimuose ir renka merus bei vietos tarybų narius, nors plintantis koronavirusas gali pakenkti pirmajam rinkimų išbandymui po ne vienerius metus trukusios politinės suirutės, kadangi nemažai žmonių neina balsuoti. Šie rinkimai yra laikomi politiniu išbandymu prieš gruodį įvyksiančius parlamento rinkimus.
Šveicarijos referendumas:
Europos Sąjungai (ES) nepriklausančios Šveicarijos gyventojai sekmadienį referendume atmetė siūlymą riboti imigraciją iš ES, rodo instituto gfs.bern po balsavimo atliktos balsavusiųjų apklausos rezultatai. Referendumas kėlė nerimą, nes galimas „taip“ galėtų sugadinti santykius su bloku.
Libano krizė:
Libane tęsiantis politinei aklavietei dėl vyriausybės formavimo atsistatydino paskirtasis premjeras Mustapha Adibas (Mustafa Adibas), šias pareigas gavęs prieš mažiau nei mėnesį. M. Adibo šeštadienio pareiškimas sudavė smūgį Prancūzijos prezidento E. Macrono pastangoms rasti išėjimą iš pavojingos padėties šalyje.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.