Siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė trečiadienį paskelbė ekstremalią situaciją.
Vyriausybė šiuo sprendimu taip pat nusprendė steigti Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą, kuris nuo šiol koordinuos veiksmus. Šio centro vadovu paskirtas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sakė, kad sprendimas reikalingas didėjant užsikrėtusiųjų COVID-19 virusu ir jam jau plintant Europoje.
„Šio viruso paveiktų teritorijų sąrašas Europos regione gali greitai keistis, tai didina infekcijos įsivežimo riziką į kitas Europos Sąjungos ir Europos ekonominei erdvei priklausančias šalis, taip pat ir į Lietuvos respubliką“, – sakė A. Šešelgis.
Anot jo, ekstremalios situacijos paskelbimas leis lengviau naudoti valstybės rezervą situacijai valdyti, įsigyti įvairias priemones be viešųjų pirkimų, tai pat leis teikti privalomus nurodymus dėl migracijos iš tam tikrų valstybių ar jų regionų į Lietuvą ir atvirkščiai.
„Bus peržiūrėtos visos rekomendacijos ir dalis jų taps privalomais nurodymais – tuomet bus galima priimti sprendimus, kurių vykdymas bus privalomas“, – paaiškino A. Šešelgis.
Kaip BNS sakė premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas, Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras turėtų rinktis jau ketvirtadienį, iš komandiruotės grįžus A. Verygai bei atostogas anksčiau baigus premjerui Sauliui Skverneliui.
Centras, be kita ko, turėtų pateikti išvadą, ar dėl viruso plitimo Šiaurės Italijoje nėra kliūčių rengti penktadienį Kaune planuotas „Žalgirio“ bei Milano „AX Armani Exchange Olimpia“ krepšinio klubų rungtynes.
Vyriausybė taip pat palengvino ekstremalių situacijų skelbimą valstybės mastu. Civilinės saugos įstatymo pataisas pateikusi Vidaus reikalų ministerija nurodo, kad taip reaguojama į teisinius trūkumus, išaiškėjusius per pernai kilusį gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje.
Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, užsikrėtusiųjų naujuoju virusu COVID-19 pasaulyje registruota daugiau nei 80 tūkst., mirė beveik 2,7 tūkstančio žmonių.
Virusas jau išplito į 28 šalis ir kelia vis didesnį nerimą dėl naujų židinių Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje. Virusui išplitus Šiaurės Italijoje, registruota daugiau kaip 300 užsikrėtimo atvejų, mirė dešimt žmonių, šalis pranešė apie judėjimo suvaržymus 11-oje miestų.
Autorius Ignas Jačauskas
Vilnius, vasario 26 d. (BNS).
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.