Įgyvendindama Vyriausybės programą ir siekdama užtikrinti vaikų ir jaunimo kultūrinių kompetencijų ugdymą ir kultūros prieinamumą, Kultūros ministerija, bendradarbiaujant su Lietuvos muziejų asociacija (LMA), inicijavo specialią muziejų kultūrinio svetingumo programą moksleiviams – „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“.
„Kultūra yra vertybinio ugdymo pagrindas. Kultūra besidomintis, kultūrą vartojantis, kultūra gyvenantis žmogus visada bus iniciatyvus, išmanus ir aktyvus. Jis visada bus pilietis, ko Lietuvai ir trūksta“, – pabrėžė ministrė L. Ruokytė-Jonsson.
Pasak L. Ruokytės-Jonsson, programa „Nemokami muziejai – moksleiviams“ pradedama nuo muziejų ir pilotinės nemokamos specialios muziejų programos moksleiviams „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“, skirtos Valstybės atkūrimo šimtmečiui.
Lietuvos moksleivių sąjungos valdybos narė Neda Žutautaitė pažymėjo, kad moksleiviams telieka pasinaudoti atsiradusia proga ir nemokamai lankytis muziejuose ne tik ekskursijų metu, bet ir savarankiškai, pasirengti pamokoms ar rinkti medžiagą įgyvendinamiems projektams.
Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) prezidentas Raimundas Balza pažymėjo, jog įvertinus sėkmingo, jau keletą metų LMA įgyvendinamo projekto „Lietuvos muziejų kelias“ patirtį, ir buvo specialiai parengta nauja kultūrinio edukavimo programa, kuri veiks nuo 2017 m. rugsėjo iki šių metų pabaigos.
Kultūros ministrė pabrėžė, kad kultūrinio prieinamumo skatinimas visoje Lietuvoje yra vienas iš svarbiausių šios programos tikslų. „Lietuvos muziejai turi daug kultūrinių produktų ir įdomių edukacinių programų, kurios puikiai tinka vaikų ir jaunimo kompetencijų kultūros srityje ugdymui. Kaip ir buvo numatyta – labai svarbu padėti vaikams ir jaunimui užmegzti unikalų santykį su šalies paveldu ir istorija, ypač valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo išvakarėse“, – kalbėjo kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
Moksleiviams muziejai siūlys įvairius edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, temines ekskursijas, filmų pristatymus bei kitus renginius ir veiklas, kurios suteiks galimybę artimiau pažinti iškiliausias mūsų krašto asmenybes – valstybės kūrėjus ir puoselėtojus: rašytojus, švietėjus, dailininkus, Nepriklausomybės akto signatarus ir kitas ryškiausias asmenybes.
„Pirminis projekto etapas tai bandymas, kaip gali veikti nauja tokio pobūdžio programa. Tikimės, kad vis daugiau muziejų labiau supras švietėjišką savo įstaigos paskirtį ir kurs edukacines programas taip, kad lankytojai iš muziejaus išeitų praturtėję žiniomis ir idėjomis, praplėtę akiratį ir įgiję naujų įgūdžių“, – kalbėjo L. Ruokytės-Jonsson.
Antrojo etapo metu, nuo 2018 m. pradžios moksleiviai bus kviečiami nemokamai lankytis visų Lietuvos muziejų ekspozicijose.
Prie kultūrinės svetingumo programos jau prisijungė visi nacionaliniai ir valstybiniai muziejai, taip pat sulaukta iniciatyvų ir iš savivaldybių muziejų. Programa bus nuolat papildoma ir atnaujinama. Šiuo metu preliminarioje programoje pateikta informacija iš 50 įvairių Lietuvos muziejų.
Bendrą muziejų kultūrinio svetingumo programa moksleiviams skelbiama www.muziejai.lt ir www.muziejuedukacija.lt interneto svetainėse, taip pat kiekvieno, prie iniciatyvos prisijungusio, muziejaus interneto svetainėje.